Image Alt

SIŁOWNIA W DOMU? – STWÓRZ JĄ SAM

SIŁOWNIA W DOMU? – STWÓRZ JĄ SAM

WPROWADZENIE

           Jesteś osobą aktywną fizycznie? Myślałeś kiedyś o stworzeniu własnej prywatnej siłowni w zaciszu domowym? Nie musi być to wcale odległe marzenie. W tym artykule postaram się przedstawić pozytywne i negatywne aspekty domowych siłowni oraz przybliżyć Ci koszty, z jakim się wiąże jej organizacja.

Trening siłowy w domu może być równie efektywny jak trening wykonany na siłowni. Potrzebujesz do tego jedynie odpowiednich narzędzi oraz przemyślany plan treningowy. Czy będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego? Odpowiedź brzmi: To zależy.

Dla przeciętnego Kowalskiego, który uprawia sport amatorsko od 1 do 5 razy w tygodniu takie rozwiązanie może okazać się świetną inwestycją dla siebie oraz swoich bliskich. Do zbudowania przyzwoitej formy nie potrzebujemy specjalistycznych maszyn, a w zupełności możemy oprzeć swój trening o wolne ciężary, takie jak odważnik kettebells czy masa własnego ciała.

Natomiast, dla osób których integralną część życia stanowi sport (zawodowi sportowcy), trening w domu może stanowić dobre uzupełnienie treningu sportowca.

ZALETY TRENINGU W DOMU

  • brak opłaty miesięcznej za karnet (chyba, że takową  wprowadzisz domownikom)
  • oszczędność czasu (nie musisz tłuc się przez miasto w korkach)
  • wygoda (jesteś u siebie w domu, więc robisz trening kiedy masz czas)
  • ubranie (częsta wymówka osób próbujących kupić karnet na siłownie, nie mam butów ani stroju sportowego… Jesteś u siebie, możesz ćwiczyć nawet nago)
  • makijaż (jeżeli nie robisz po treningu zdjęcia na Insta lub FB to możesz go pominąć)
  • komfort psychiczny (jeżeli wstydzisz się spojrzenia innych osób na siłowni)
  • nie czekasz w kolejce po hantle lub gumę oporową
  •  korzystasz z własnego sprzętu

WADY TRENINGU W DOMU

  • koszt związany z zakupem sprzętu (na początku możesz uznać to jako wadę, jednak po paru miesiącach pieniądze, które wydałbyś na karnet zwrócą się w postaci sprzętu treningowego, który zawsze możesz sprzedać)
  • brak możliwości skonsultowania techniki wykonywania ćwiczenia z trenerem/instruktorem na siłowni (jeżeli brak Ci dostatecznej wiedzy na temat treningu, możesz wykupić kilka lekcji u trenera online 1 na 1, który doradzi w kwestiach technicznych ćwiczeń oraz pomoże w opracowaniu planu treningowego)
  • nuda i brak motywacji (ciągły trening samemu w czterech ścianach może stać się nudny jeżeli nie mamy partnera treningowe lub brakuje nam pomysłu na nowe ćwiczenia. Osobiście uważam, ze zawsze można zrobić coś nowego jeżeli tylko mamy do tego odpowiednie chęci)
  • brak specjalistycznego sprzętu (jeżeli nagle zainteresujesz się dwubojem olimpijskim to ciężko będzie postawić w pokoju pomost do rzucania żelastwem, chyba że masz dobre ubezpieczenie domu/mieszkania i sąsiadom z dołu nie będzie przeszkadzał spadający co wieczór tynk z ich sufitu)
  • brak możliwości poznania nowych osób (przez lata spędzone na sali treningowej poznałem dziesiątki/setki osób, od których wyniosłem wiele doświadczeń treningowych jak i życiowych)

JAKIEGO SPRZĘTU DO ĆWICZEŃ POTRZEBUJE W DOMU?

Na rynku fitness istnieje szeroki asortyment sprzętu, który pozwoli wyposażyć domową siłownie. Ważnym, jak nie najważniejszym aspektem, będzie również budżet jakim dysponujesz. Bo jeżeli nie nazywasz się Mark Wahlberg to nie wydasz zapewne 1 000 000 $ na domową siłownię.

Poniżej przedstawię 2 zestawy sprzętu, które moim trenerskim zdaniem będą wystarczające do wykonania efektywnego treningu w warunkach domowych

MINIMALNA ILOŚĆ SPRZĘTU:

OPTYMALNA ILOŚĆ SPRZĘTU:

Podane ceny są orientacyjne, które mają na celu uświadomienie kosztu wyposażenia domowej siłowni.

Do tej listy moglibyśmy dodać jeszcze wiele rodzajów sprzętu, który mógłby poszerzyć rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Jednak nie jest to koniecznie do uzyskania zdrowej wysportowanej sylwetki, którą będziesz mógł pochwalić w okresie wakacyjnym.

KONKLUZJA

Czy warto inwestować w domową siłownie? Pozostawiam Cię z odpowiedzą na to pytanie. Jednak mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci kilku argumentów do wybory treningu w domowych warunkach.

Czy trening w domu jest efektywny? Odpowiedź brzmi: TAK. Jeżeli połączysz trening siłowy z odpowiednim żywieniem i będziesz miał na tyle determinacji by trzymać się założeń, to osiągniesz równie dobre wyniki co osoba trenująca na siłowni.

W związku z panującą aktualnie sytuacją, w Internecie pojawiły się liczne propozycje treningów do zrealizowania w domowych warunkach. Jeżeli jednak jesteś po poważnej kontuzji lub czujesz się w złej kondycji fizycznej i wolisz domowe treningi rozpocząć od profesjonalnej konsultacji z trenerem, zapraszam Cię do odwiedzenia zakładki WSPÓŁPRACA, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje jak ją podjąć.

Prywatnie dodam, że ostatnimi czasy ze względu na niemożliwość wyjścia na siłownie, rozpocząłem treningi z odważnikami kulowymi kettebells gdzie uważam, że jest zdecydowanie najlepszą formą treningową, jeżeli brakuje nam miejsca w domu lub mamy dość mocno ograniczony budżet.

Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas. W kolejnym artykule szczegółowo przyjrzę się treningom kettebells, gdzie miedzy innymi opiszę trening Dana Johna 10 000 Swing KB, który obecnie wykonuje.

Stay Health & Stay Strong